Cpap ve Bipap Maskesi

Cpap ve Bipap Maskesi

Cpap ve Bipap Maskesi

TELEFON

0535 607 41 45

E-MAİL

info@mscmedikal.com

Ora-Nazal Maske

Ora-nazal solunum maskesinin diğer bir adı da ağız burun maskesidir. Maske yüze takıldığında hem ağız hem de burun üzerini kapatır. Bu yüzden solunum tedavisinin hem ağız hem de burun yoluyla yapılmasını sağlar. Nazal maskeler gibi ora-nazal maskelerin de alın desteği olan ve olmayan çeşitleri vardır.

Oral Maske

Oral maskeler yalnızca ağız üzerine takılarak kullanılır. Solunumu direkt ağız yoluyla uygular. Genellikle burunla alakalı sağlık sorunları yaşayan kişilere önerilir.

Tam Yüz Maskesi

Bu maske tipi genellikle yoğun bakımlarda kullanılır. Evde de kullanıma uygundur. Yüzü alından çeneye kadar komple kaplayan bir tasarımı vardır. Bu nedenle tam yüz maskesi denilmektedir.

Silikon ve Jelli Maskeler

CPAP-BİPAP maskelerinde cilde temas eden kısım birkaç farklı maddeden üretilmektedir. Sağlığa uygun olan silikondan veya jelden üretilmiş modeller mevcuttur. Bu maddelerin birbirlerinden farkları vardır ve kullanım sırasında bu farkları hissedebilirsiniz. Örneğin jel malzemeden üretilen maske silikona göre daha yumuşaktır ve yüzün şeklini daha hızlı şekilde alır. Ancak silikon maskeye göre ömrü daha kısadır. Silikon maskelerin düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılırsa ortalama olarak 1 yıl sorunsuz kullanılabilir. Jel maskelerin ortalama ömürleri ise 3 ayla 6 ay arasında değişmektedir.

Jelli maskeler silikon olanlarla kıyaslandığında hangisinin yüzünüze daha uyumlu olacağını önceden bilmek mümkün değildir. Jelli maskeler silikon olanlara göre her zaman daha rahat ve kullanışlı olmayabilir. Maske tercihi yaparken bu kriteri de unutmamak gerekir.

Silikon ve jel maskeler kıyaslandığında hangisinin daha iyi veya kaliteli olduğunu tartışmak biraz anlamsızdır. Genel olarak jelli maskelerin fiyatları silikon olanlara göre daha yüksektir. Bu durum jel maskelerin silikonlara göre daha iyi ve kaliteli olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bazı markaların çok pahalı olan jelli maskelerinden tedarik edip memnun kalmayan birçok kullanıcı da mevcuttur. Pahalı olan maske yüzümüze en uygun maske olmayabilir.

CPAP ve BİPAP Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Uyku apnesi veya KOAH gibi solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılan cihazlar, yüze takılan maskelerle birlikte kullanılır. Bu maskeler farklı ham maddelerden çeşitli modellerde üretilmektedir. Cihazlarla birlikte kullanılan bu maskelerin kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle maske seçimi yaparken birçok kriterin göz önüne alınması gerekir.

Peki bu kriterler nelerdir?

Maske seçiminde en öncelikli ve önemli kriter doktorun önerdiği maske çeşididir.

  • Nazal Maske
  • Ora-Nazal Maske
  • Oral Maske
  • Tam Yüz Maskesi

Örneğin doktor hastanın tedavisi için CPAP cihazıyla birlikte ora-nazal (ağız burun) maske kullanılması gerektiğini belirtebilir. Bu durumda hastanın CPAP cihazıyla birlikte nazal (burun) maskesi kullanması sağlığı açısından uygun olmayacaktır. Aksi halde hayati bir risk dahi oluşabilir.

CPAP-BİPAP Maske Çeşitleri

Kullanıcının öncelikle doktor önerilerini dikkate alması sonrasında da maskelerin konfor özelliklerini inceleyerek seçim yapması gerekir. Maskeler tasarım olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Bunlarla ilgili biraz detaylara değineceğim.

Nazal Maske

Öncelikle nazal maskeyi ele alalım. Nazal maskeler sadece burnu içine alan maske tipidir. Cihazın uyguladığı solunum işleminin yalnızca burundan yapılmasını sağlar. En yoğun şekilde kullanılan maske tipidir. Alın desteği olan ve olmayan çeşitleri vardır.

TELEFON

0535 607 41 45

E-MAİL

info@mscmedikal.com

Maskenin Yüze Uyumu

Kullanılan solunum cihazının kalitesi kadar maskenin yüze uygun olması da önemlidir. Çünkü kullanıcı maskesinden memnun değilse tedavi etkinliği direkt olarak olumsuz şekilde etkilenmektedir. Maske sebebiyle tedaviye ara vermek zorunda kalınabilir. Hatta cihaz kullanımından tamamen vazgeçilerek tedavi bırakılabilir.

Örneğin doktorunuz tarafından nazal maske kullanmanız önerildiyse, markaların nazal maske modellerini araştırma sürecine girmelisiniz. Piyasada birçok maske markası mevcut. Birkaç model belirledikten sonra MSCMedikal’e gelerek denemeleri cihazla birlikte yapmayı ihmal etmeyin. Sadece maskeyi yüzünüze takıp denemeniz yeterli olmayacaktır.

Maskelerin bazılarında small, medium ve large gibi bedenler olduğunu da unutmayınız. Bazı maskelerde ise beden seçeneği yoktur. Standart şekilde üretilen, beden seçeneği olmayan modeller ölçü olarak bütün yüz tiplerine uygun olabilmektedir. Özellikle beden seçenekleri olan maskeleri incelerken yüz şeklinize ve kilonuza göre uygun olanları tespit etmeniz gerekir.

CPAP-BİPAP maskelerinin bazı konfor özellikleri olabiliyor. Örneğin bazı modellerde alın desteği vardır. Alın desteğinin amacı, maskenin burun üzerine gelen bölümündeki baskıyı azaltmaktır. Bu sayede burun üzerinde kızarıklık ve yara riski azalmaktadır. Ancak bazı kullanıcılar alın desteğinden rahatsız olmaktadır. Bunun dışında, farklı tasarımlarda kafa bandı olan maske modelleri de vardır. Bu özellikler kullanıcılar tarafından dikkate alınmalıdır. Kullanıcı en rahat ettiği maske modelini tercih etmelidir.

Maskelerin üzerinde hava tahliye bölümleri de bulunmaktadır. Buna ekshalasyon portu denir. Akciğerlerden dışarı verdiğimiz hava, bu tahliye bölümlerinden atılır. Bu bölüm olmazsa dışarı verdiğimiz nefesteki karbondioksit gazını tekrar solumak zorunda kalırız. Bu durum ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

Bizimle İletişime geçmeyi unutmayın sağlıklı günler