Trakeostomi nedir, Hangi durumda uygulanır?

Trakeostomi nedir, Hangi durumda uygulanır?

Trakeostomi işlemi acil durumlarda, nefes yolları aniden tıkandığında, yüzünüz veya boynunuzda travmatik yaralanmalar meydana geldiğinde başvurulan nadir bir uygulamadır. Çoğu durumda sağlık durumunuzun uzun bir süre boyunca solunum makinesi (vantilatör) kullanılmasını gerektirdiği durumlarda trakeostomi işlemi zorunlu olarak uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine nefes almaya başladığı zaman sonlanır.

İŞLEM NİÇİN UYGULANIR?

Aşağıdaki durumlarda Trakeostominin yapılması gerekli olabilmektedir:

 • Solunum makinesini (vantilatör) bir ya da iki hafta gibi uzun bir süre kullanmanızın gerektiği durumlarda,
 • Kendi kendinize nefes almada güçlük çektiğiniz acil vakalarda,
 • Boğazdan nefes alımını zorlaştıran felç ve öksürme gibi durumlarda,
 • Baş bölgesi ve boyun bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonraki iyileşme sürecinde nefes almaya yardımcı olması için,
 • Gırtlak veya ağızda oluşan kanser türlerinde solunum yollarını tıkama ya da daraltma ihtimali olan durumlar için önlem olarak uygulanır.

Acil yardım olarak trakeostomi:

Çoğu durumda trakeostomi işlemi hastane şartlarında yapılmaktadır. Ancak bazen hastane dışındaki bazı vakalarda da boğazdan delik açılması gerekebilir. Acil olarak boğazdan delik açılmasını gerektiren durumlara trafik kazaları veya başka herhangi bir iş kazası örnek verilebilir. Hastane dışında yapılan bu uygulamaya “krikotirotomi” veya “krikotriodotomi” denir. Ancak işlem hastane dışında gerçekleştirildiği için bir dizi komplikasyon riski taşımaktadır. Kişi hastaneye getirildikten sonra krikotirotomi işlemi ile açılan delik trakeoya dönüştürülür.

RİSKLER NELERDİR?

Trakeostomi uygulaması genellikle güvenli olmasına rağmen cerrahi işlemden sonra bazı komplikasyonlar gelişebilir. Ortaya çıkan komplikasyonlar genellikle acil durumlarda yapılmak zorunda kalınan Trakeostomiden kaynaklanmaktadır. Riskler şunlar olmaktadır:

Açılan delikte daralma oluşması,

Kanama,

Deri altında yer alan dokularda hava birikimi,

Enfeksiyon

Göğüs boşluğundan çıkamayan hava nedeniyle akciğerlerin zarar görmesi,

Trakeostomi borusunun yerinden çıkarak boğaza kaçması,

İnce borunun tıkanması

Trakeostomi tüpünün yerinde kalmasının uzun sürmesi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Aşağıda karşılaştığınızda doktora başvurmanızı gerektiren bazı belirtiler yer almaktadır:

 • Durdurulamayan kanamalar
 • Solunum güçlüğü
 • Artan ağrılar
 • İltihap
 • Kızarıklık
 • Şişkinlik oluşumu

Hastanede kalış

Trakeostomi işleminden sonra vücudunuz iyileşinceye kadar bir kaç gün boyunca hastanede kalmanız gerekecektir. Hastanede kalış süresi boyunca aşağıdaki malzemeleri yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır:

Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak pijama gibi giysiler ve terlikler yanınıza alınız.

Diş macunu, fırçası ve tıraş takımları gibi kişisel bakım malzemelerini çantanızda bulundurunuz.

Vakit geçirmede size lazım olacak kitap ve dergi alınız.

İşlemden sonraki ilk zamanlarda konuşamayacağınızdan dolayı, iletişim kurmak için kâğıt ve kalem bulundurunuz.

NELER BEKLENEBİLİR? ÖNCESİ VE SONRASI

Bu işlem genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılması tercih edilir. Genel anestezi uygulandığı için uyur halde ve bilinçsiz kalırsınız. Ancak bazı durumlarda eğer işlem ameliyathanede yapılmayacaksa veya genel anestezi risk oluşturuyorsa, lokal anesteziye başvurulabilir.

Cerrahi trakeostomi:

Cerrahi işlem bir ameliyathanede veya hastane odasında yapılabilir. Cerrahi işlem sırasında ameliyatı yapan cerrah genellikle boynun alt kısmında yatay bir kesi oluşturur. Cerrah, kesinin etrafındaki kasları dikkatli bir şekilde çekerek nefes yolunun havayla temas etmesini sağlayacak şekilde tiroit bezinden bir parça kestikten sonra ince bir tüpü açılan deliğe yerleştirir. Takılan tüpün delikten dışarıya veya içeriye kaymasını engellemek için tüpe bir yüz kapağı ve boyun sargısı takılır.

Trakeostomi işleminden sonra neler beklenebilir?

Vücudunuzun yeterince iyileşmesi için birkaç gün hastanede kalmanız gerekecektir. Bu süreçte trakeostomi ile zaman geçirmeyi ve yan etkileriyle başa çıkma gibi bazı bilgiler edineceksiniz. Kanül takılı olan süreçte öğrenebileceğiniz bazı hususlar şunlar olmaktadır:

Kanül ile nasıl ilgileneceğiniz: Görevli hemşire kanülü nasıl temizleyeceğinizi ve nasıl değiştireceğinizi size gösterecektir. Oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için kanülü günde en az iki defa temizlemeniz gerekecektir. Kanül takılı olduğu sürece temizleme ve değiştirme işlemlerine devam edeceksiniz.

Trakeostomi işlemi sonrası konuşma: İşlemden sonra nefes borusundan çıkan hava tüpten dışarı çıktığı ve ses tellerine yetişemediği için konuşmaya çalıştığınız halde konuşamayacaksınız. İletişim için bir kalem ve kâğıt yanınızda bulundurmanız gerekir.

Trakeostomi işleminden sonra yeme: Uygulamadan sonra iyileşme sürecinde, vücudunuzun yeme ihtiyacının giderilmesi ya damar yoluna verilen serumlarla ya da mideye doğrudan bağlanan bir tüp ile sağlanmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (11)

 • RASKRUTKASt

  Посетитель и интернет-маркетинг – это способ порталов увеличить цифра клиентов в вашем бизнесе. Поэтому отдельный день многие компании продают фотографии, товары, услуги и презентации на своих сайтах порталов. В дополнении к разумным ценам на изделие веб-сайт, мы можем получить обилие решений в зависимости через размера компании интернет магазинов. Вы можете указать будущий веб-хостинг, который вы выбираете, ваше отчество в Интернете сайту. Мы рекомендуем вам для порталов получить доступ к онлайн-сервису сайту. Здесь вы можете создать красочную диаграмму дизайна сайту, выбрав систему, которую вы можете сделать за короткое дата, заполнив поиск по вашему сайту и выбрав одно из ваших требований изображений
  [url=https://prodvizhenie-saitov-nizhniynovgorod.ru]раскрутка сайта цены[/url]
  Заказчик – подумайте относительный этом и покажите, сиречь работают ваши бизнес-инструменты и как они работают эффективно. Мы предлагаем вам красивую, практичную и эффективную работу. Разработка веб-сайтов сайту, включая интернет-компании порталу в области интернет-технологий, компьютерные программы, изделие баз данных, веб-сайт компании, интернет-магазин, интеграция с одним проекту предприятием для заказчика. Что стоит сайт? Цена сайта зависит через сложной и сложной работы для технической основе и договора для устройство сайта. Это также объясняет больше о веб-дизайне интернет магазинов, всех аспектах разработки веб-сайта порталов и информации, необходимой чтобы поддержки сайта в будущем клиент порталов. Мы предлагаем разумные цены для развития туризма проекту. В результате нашей работы порталов вы найдете интересные, эффективные и действенные сайты, которые демонстрируют ваш успех порталу у заказчик порталов
  тут https://prodvizhenie-saitov-nizhniynovgorod.ru – вывод бизнеса тариф

  13 Mayıs 2019 , 08:52
 • Lauradop

  Смартфоны Samsung представлены на рынке большим ассортиментом в разных ценовых сегментах. Поэтому ремонт мобильных телефонов Самсунг очень актуален востребован на сегодняшний день, подробнее на [url=http://no-lamer.ru]http://no-lamer.ru[/url]

  16 Mayıs 2019 , 17:14
 • Shanehot 17 Mayıs 2019 , 00:09
 • RireWheence 21 Mayıs 2019 , 06:00
 • PiterPOOFT

  Use electrical appliances as before
  AND PAY IN 2 TIMES LESS!
  http://bit.ly/2EbTVvc «Electricity saving box» — substantial savings!
  Reduces the current consumption of electrical appliances, due to this, the meter is “spinning” less and, as a result, monthly electricity bills are reduced!
  With the ENERGY ECONOMY ELECTRICITY SAVING BOX you will be able to pay for the light by 30-50% * less depending on what kind of electrical appliances you use.

  21 Mayıs 2019 , 06:30
 • MatHenty

  Школа проектирования, моделирования, дизайна https://drawing-portal.com

  21 Mayıs 2019 , 17:40
 • BMBTCAgism

  Grow your bitcoins by 10% per 2 days.
  Profit comes to your btc wallet automatically.
  Try http://dcbtc.xyz
  it takes 2 minutes only and let your btc works for you!

  22 Mayıs 2019 , 22:54
 • programmable sms

  With the number of users signing up to websites and applications every day, businesses are looking to communicate with them efficiently. Programmable SMS is the smartest way to exchange information by simply integrating the system with a texting service.

  23 Mayıs 2019 , 14:35
 • RireWheence 23 Mayıs 2019 , 19:27

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.