Ventilatör Cihazı

Ev Tipi Ventilatör Cihazı

BİZE ULAŞIN

0532 225 63 99

E-MAİL

info@mscmedikal.com

Ventilatör cihazı, hastanın hava yollarını kontrol edilebilir şekilde gaz akışını göndererek solunum yaptıran (soluk üreten) makinelerdir. Ventilatör cihazları önceden yapılan ayarlara göre genellikle pozitif basınçlı gaz akımları oluşturarak akciğerlerin aralıklı olarak şişirilmesini sağlar, böylece bozulmuş olan gaz değişiminin düzeltilmesine çalışılır.

Ventilatör cihazı hastanın solunumu devam ettirmesi için kullanılan cihazdır. Ventilatör cihazı aynı zamanda yapay solunum cihazıdır.

Ventilasyon: Havanın akciğer içine ve dışına hareketi olarak adlandırılır. Oksijence zengin havanın akciğere alınması karbondioksit içeren havanın dışarı atılmasıdır.

Respirasyon: İnhale edilen gazın membrandan geçiş hareketidir. External ve internal olmak üzere ikiye ayrılır.

External Respirasyon: Oksijenin akciğerlerden kan dolaşımına karbondioksit’in ise dolaşımından alveollere hareketidir.

İnternal Respirasyon: Hücresel düzeyde oksijen’in kandan hücre içine karbondioksit’in ise hücre dışına geçişidir.

OXIVENT

Ev Tipi mekanik ventilatörün özelliklerin belirlenmesi ve ventilatör seçimi:

  • Hastanın solunumsal düzenini sağlayan minimal MV parametreleri (MV modu, Tidal Volüm, Solunum Dakika Sayısı, Tetikleme hassasiyeti,İnspirasyon Basıncı, Destek Basınıcı,PEEP Fio2 düzeyi,İnspiratuar akış hızı veya l:E oranı) belirlemektedir.
  • Cihazın güç kaynağı(İnternal ve eksternal pil sistemi ve şarj süreleri) açıklanmalıdır.
  • Cihazda istenen alarm(oksijen kaynağı yetersizliği,Elektrik kesilmesi,Hastanın cihazdan ayrılması,Yüksek basınç,Apne vb.) ve uyarı(pil gücü ve şarj bilgisi) sistemleri belirlenmeli, alarm limitleri uygun şekilde ayarlanmalıdır.
  • Cihazla birlikte aşağıdaki gerekçeler sağlanmalıdır. Yedek ventilatörün sağlanabilir olması.Cihazın tamir gerektirecek arızalarda sorun giderilinceye kadar yedek ventilatörün acil olarak sağlanması için gerekli önemlerin alınması gerekmektedir.

Hasta için uygun solunum cihazı tipi ve parametreleri bu konuda uzmanlaşmış bir nörolog ya da göğüz hastalıkları uzmanı tarafından belirlendikten sonra hastaya sağlanan ev tipi ventilatör hastane ve hatta mümkünse yoğun bakım ünitesi koşullarında en az 48 saat süreyle uygulanmalıdır. Bu süre hem hastanın yeni cihaza uyum sağlaması hem de cihazın hasta için uygunluğunun test edilebilmesi için gereklidir. Belirlenen parametreler uygulansa bile bazen hastanın klinik tablosu bozulabilmektedir.İstenen sonucun sağlanması için bazen birçok ventilatörün denenmesine gereksinim duyulmaktadır.

Msc Medikal Sağlık Bakanlığı Onaylı Titub Tarafından Belgelenmiş Yetkili Bayii

TEKNİK SERVİS EKİBİMİZLE 7/24 HİZMETİNİZDEYİZ

SATIŞ ve KİRALAMA CİHAZLARIMIZLA HİZMETİNİZDEYİZ

 

Bize Ulaşın
instagram
whatsapp
telegram
twitter
phone